O Concello de Boiro programa actividades culturais para os meses de marzo e abril que engloban teatro infantil e familiar, teatro adulto e tamén cine educativo. Unha proposta de actividades que, ademais dos venres, tamén se vai desenvolver os domingos para ofrecer unha alternativa lúdica en familia durante a fin de semana.
PROGRAMA
Venres 8 de marzo, 20.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: teatro infantil e familiar “Monstros”
Domingo 17 de marzo, 19.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: teatro infantil e familiar “Cacho animalada”
Venres 22 de marzo, 20.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: teatro infantil e familiar “Antón, un neno diferente”
Domingo 24 de marzo, 19.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: cine familiar “20.000 especies de abejas”
Venres 5 de abril, 21.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: teatro adulto “Testosterona”
Domingo 7 de abril, 19.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: cine familiar “Billy Elliot”
Domingo 14 de abril, 19.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: cine familiar “Uno para todos”
Venres 19 de abril, 21.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: teatro adulto: “Apaga o candil”
Venres 26 de abril, 21.00 horas – Casa da Cultura de Boiro: “Deadpan karaoke”
O Concello de Boiro celebra os días 24 e 25 de febreiro o XVII Encontro Arqueolóxico do Barbanza que organiza o Centro Arqueolóxico do Barbanza.
Esta cita, que comezou no ano 2007, ten como obxectivo trasladar ao público os resultados dos traballos arqueolóxicos realizados na comarca do Barbanza nos que se presta especial atención á arte rupestre e ás investigacións recentes doutras partes de Galicia.
O programa deste ano conta con once ponencias nas que van participar máis dunha vintena de relatores que expoñerán os seus traballos tanto a nivel nacional como internacional.
Máis información e inscricións
Centro Arqueolóxico do Barbanza
647 922 210
www.centroarqueoloxicodobarbanza.com
PROGRAMA:
Sábado 24 de febreiro
09.00h – acreditacións e entrega de documentación
10.30h – acto de apertura
11.00h – Interpretación arqueológica y de la enfermedad a partir de los restos esqueléticos humanos (Francisco Etxebarría Gabilondo)
12.15h – descanso
12.45h – El comportamiento cultural durante el Pleistoceno Superior en África, algunos ejemplos de la Middle Stone Age sudafricana (Paloma de la Peña)
17.00h – Blandomil Soterrado ( Lino Gorgoso López)
17.30h – Adro Vello: investigación, escavación e conservación dun xacemento plural. Campañas 2022-2023 (Patricia Valle Abad, Adolfo Fernández Fernández, Marta Lago Cerviño, Elvira Mangas Carrasco, Roberto Bartolomé Abraira, Iria Veloso Pérez, Olalla López Costas, Alba Antía Rodríguez Novoa, Fermin Pérez Losada)
18.00h – Espidas polo mar: escavación e recuperación das cistas da Idade do Bronce de Punta Riason, na Illa de Arousa (Sofía Baqueiro Vidal)
18.30h – descanso
19.00h – Indagando nun novo tipo de xacemento: As rodas ou recintos circulares galegos (M.Pilar Prieto Martínez e Luis Cordeiro Maañón)
19.30h – De humanos y carnívoros en la cieva prehistórica de La Garma (Marián Cueto)
20.00h – Redescubrindo Pedra Cuberta: actuacións 2023 (Fernando Carrera Ramírez e Ramón Fábregas Valcarce)
Domingo 25 de febreiro
10.00h – La enfermedad en los albores de la humanidad: Paleopatología y evolución humana en el Este de África (Edgar Camarós)
11.15h – La formación de las sociedads de la Edad delBronce: una perspectiva paleoeconómica y arqueogenética (Roberto Risch, Vanessa Villalba e Marcelo Peres)
12.30h – descanso
12.45h – A orixe do Homo erectus e a primeira tecnoloxía Achelense no continente africano: o rexistro dos xacementos de Melka Kunture (Eduardo Méndez Quintas)
14.00h – clausura